مقالات ایستافو سایبان پارکینگ

روف گاردن

فنی و مهندسی

سوله خرپایی

 

روف گاردن


 

امروزه در محدوده شهری که ساختمان های بلند در حال ساخت و بهره برداری هستند و به طبع آن جمعیت زیادی را در خود جای داده اند مسئله ی فضای سبز و سرانه ی استفاده از آن برای هر فرد از اهمیت بسزایی بر خوردار است.

وجود فضای سبز علاوه بر زیبایی که بر شهر قالب مینماید اثرات محیط زیستی  ، بهداشتی و سلامتی را به ارمغان می آورد ، مخصوصا در شهره ای آلوده مانند تهران وجود فضای سبز و پوشش گیاهیی پر تراکم برای مهار و تصفیه آلودگی هوا کمک شایانی مینماید.

مهندسین و مختصصان حوزه زیباسازی شهر در بررسی های خود به نکته ای پی برده اند که همه ی ساختمان های موجود در شهر علاوه بر حیاط و بالکن ، دارای فضایی بزرگ و عمدتا بی بهره به نام پشت بام هستند که میتوان با استفاده حداکثری از این محیط علاوه بر نصب تاسیسات ساختمانی ، فضای سبز و پوشش گیاهی متناسب را با اجرای معماری زیبا بر آن به ثمر رساند.

 

 سایبان پارکینگسوله سبک سازه فلزی

 

روف گاردن که از دو کلمه انگلیسی تشکیل شده است و معادل فارسی آن باغ سقف ( پشت بام) است بر مبنای توسعه ی فضای سبز شهری پدید آمده است.

برای احداث روف گاردان می بایست تمامی محیط پشت بام اعم از فضای خالی و بدون استفاده و فضایی که از آن برای نصب تاسیسات سرمایشی ، گرمایشی و تجهیزات تلویزینی استفاده می شود را به دقت مورد بررسی قرار داد و با طراحی معماری با احتساب بار و وزن وارد بر اسکلت ساختمان بهترین موقعیت را برای ساخت روف گاردن در نظر گرفت.

با توجه به اینکه روف گاردن در بالاترین ارتفاع ساختمان ها واقع شده است و در معرض باد و طوفان قرار دارد می بایست در انتخاب نوع درخت دقت شود و از درخت های کوچک ( درختچه) با وزن کم استفاده شود.

با توجه به اینکه پشت بام ها در طول روز ازنور مستقیم آفتاب بهره مند میشوند پس می بایست از پوشش گیاهی مقاوم به گرما و نور آفتاب استفاده کرد اما اگر این نوع پوشش جزء سلیقه ی شما نیست می توانید از پوشش گیاهی ضعیف تر استفاده کنید و برای محافظت آنها از گرما و نور آفتاب از توری گلخانه ای استفاده کنید. ایستافو

 

 
سولهسایبانسولار پارکینگ

 

جهت رفت و آمد ساکنین در محیط روف گاردن می بایست از کف پوش های مقاوم و سبک استفاده کرد چرا که وزن بسیار زیاد آن می تواند به مقاومت سازه سقف آسیب برساند همچنین مقاومت نوع کفپوش در دراز مدت و در مواجهه با عوامل جوی اعم از باران ، برف و باد باید مورد بررسی قرار بگیرد.

یکی از عواملی که باعث آسیب به پشت بام می شود آبیاری پوشش گیاهی است که باید با احداث قالب و قاب های عایق برای پوشش گیاهی و درخچه ها از نفوذ آب به بیرون از گلدان و خاک پوشش گیاهی جلوگیری کرد.

موضوعی که حتما باید در اجرای روف گاردن با پوشش زیاد گیاهی در نظر گرفته شود اجرای عایق ضد آب و رطوبت بر سطح پشت بام است تا در دراز مدت و حجیم شدن پوشش گیاهی از نفوذ رطوبت بر آن جلوگیری شود.

نورپردازی در اجرای روف گاردن از اهمیت زیادی در بحث زیبایی برخوردار است ، اجرای سیم کشی های پنهان و البته ایمنی و استفاده از نور های رنگی متناسب با نوع طرح روف گارن می بایست در نظر گرفته شود.

جهت پوشش کف روف گاردن میتوان از ریگ و یا پوکه های معندنی استفاده کرد ، ویژه گی این پوکه ها کم وزن بودن آن است که در حجم بالا وزن کمی را بر پشت بام تحمیل میکند و خطری برای استحکام ساختمان ندارد.

 

 سایبان با پنل خورشیدی پوشش سقفسایبان خودرو

 

اگر در اجرای روف گاردن میخواهید که از دید ساختمان های مجاور پنهان بمانید میتواند از لوور و یا سازه فلزی مشبک با پوشش گیاهی استفاده کنید. اجرای لوور در حاشیه دیواره های پشت بام علاوه بر زیبایی نمای ساختمان ، دید را از محیط های مجاور کاملا از بین برده و همچنین با توجه به کرکره ای بودن ساختار خود در مواقع اعمال باد و طوفان های شدید به راحتی باد را از بین پره های خود عبور میدهد.

در اجرای روف گاردن می توان از اسکلت کشی اهنی و فلزی سبک ( پروفیل) برای ساخت سایبان ، دیواره ها ، قاب ها و سردر های کوچک استفاده کرد و با توجه به نوع سلیقه سطح آن را با پوشش مناسب پنهان نمود.

همچنین جهت بره مندی از نور افتاب بصورت نیمه میتوان از پرگولا استفاده کرد.پرگولا قاب و اسکلتی اغلب چوبی است که سقف آن را با چوب یا پروفیل آهنی بصورت نرده و با فاصله از هم احداث مینماید که علاوه بر زیبایی نور آفتاب را در وسعت کمتر به زیر سقف خود انتقال دهد.

 

 

نویسنده : مهدی قربانی

منبع : واحد تولید محتوا ایستافو

 

 

طراحی و ساخت سوله

 

 

CATALOG DOWNLOAD